پایان نامه های رشته حقوق
برای راهنمای بیشتر و مشاهده فهرست کلی مطالب بر روی لیست همه فایلها کلیک کنید.
تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه میباشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد.

شهر تاریخی سیمره (دره ­شهر)

دسته بندی : مقالات 2

تعداد صفحات : 52 صفحه

پیشگفتار

ضرورت تدوین و تألیف کتاب حاضر بیشتر به دلیل تنوع منابع و دسترسی نسبتاً دشوار به منابع اصلی انجام گرفت. از آنجایی که منابع جغرافیایی طبیعی و تاریخی سیمره به دلیل گستره وسیع مطالعاتی در آثار و متون برخوردار است، دسترسی آسان و جامع پژوهشگران و علاقه­مندان به منابع مکتوب امری است تقریباًَ ناممکن. به این دلیل نگارندگان این سطور، بر آن شدند، اندکی از دشواری مسئله کاسته و با بیان مطالب مهم و کلیدی در یک کتاب، به ارتقای سطح دانش و آگاهی‌بخشی عمومی به دانشجویان، اساتید، محققان و علاقه­مندان جغرافیای طبیعی و تاریخی شهر تاریخی سیمره تلاش نماید. بدیهی است، از آنجایی‌که این کتاب تنها با هدف آموزش و بیان معرفی پیشینه ی منابع جغرافیایی تاریخی و پیشینه ی سیمره از منظر باستان­شناسی برای پژوهشگران حوزه ی (باستان­شناسی، تاریخ، معماری، جغرافیا، منابع طبیعی و...) تدوین یافته است، بی­شک مقدمه­ای بر معرفی شهر تاریخی سیمره است و تلاش داشته است تا با بیانی ساده و روان به معرفی پیشینه ی منابع مکتوب جغرافیایی تاریخی و پیشینه ی سیمره از منظر باستان­شناسی بپردازد.

و امّا سخن همیشگی: ادعائی نیست که این کتاب بتواند پاسخگوی همه ی سؤالات علاقه­مندان باشد بلکه آرزومندیم بتواند سؤال برانگیزد و شک ایجاد کند؛ چرا که سؤال و شک مقدمه ی یقین است. پیشاپیش تمام کاستی­های آن را می­پذیریم و ضمن پوزش از تمام علاقه­مندان به تاریخ، اساتید، دانشجویان عزیز، انتقادات و پیشنهادات دلسوزانه ی آن‌ها را به دیده ی‌ منت پذیرا هستیم. در خاتمه لازم می­دانیم از زحمات و راهنمایی­های دوستان، دانشجویان و اساتید گرانقدر که در دانشگاه­های مختلف، که همیشه با ابراز لطفشان ما را شرمسار خود کرده­اند، تقدیر و تشکر خود را نثارشان کنیم. همچنین از زحمات بی‌وقفه ی تمام مؤرخین و باستان‌شناسان نامی این مرزوبوم و تمام کسانی که مقدمات لازم را برای ایجاد این کتاب، برای ما فراهم کردند، تشکر و قدر‌دانی کنیم، از درگاه پروردگار یکتا، سلامتی و طول عمر آنان را برای خدمت هرچه بیشتر به این سرزمین اهورائی، مسئلت داریم.

یا رب از ابر هدایت برسان بارانی

پیشتر زآنکه چو گردی زمیان برخیزم

عبّاس دولت­یاری

فهرست مطالب

پیشگفتار

شهر تاریخی سیمره (درهّ شهر)

چشم‌انداز تاریخی دره شهر

پیشینه ی سیمره (درهّ شهر - ماداکتو) در منابع مکتوب جغرافیایی تاریخی

پیشینه ی سیمره از منظر باستان شناسی

شهر تاریخی سیمره زادگاه و محل حکمرانی هرمزان

رویدادها و اتفاقات تاریخی در شهر سیمره در دوران اسلامی

رشد و شکوفایی شهر تاریخی سیمره در دوران اسلامی براساس بررسی های باستان‌شناختی

شهر سیمره، قصرابن هبیره یا هاشمیه ی عباسی

موقعیت جغرافیایی درهّ شهر و محوطه ی سیمره

عامل جغرافیای طبیعی در شکل شهر سیمره

توپوگرافی و ارتفاعات مهم منطقه

رودها و منابع آبی

دشت ها

راه¬های مهم و استراتژیک منطقه درهّ شهر

دو عامل اصلی و مهم که از دیر زمان تاکنون، دشت سیمره ی درهّ¬شهر را برای اجتماعات مستقر در غرب ایران دارای اهمیت کرده است:

کشاورزی و پوشش گیاهی درهّ شهر

جنگل

مرتع

اقلیم منطقه

خصوصیات آب وهوایی شهرستان درهّ ¬شهر

جبهه های آب‌وهوایی

منابع

شهر تاریخی سیمره (دره ­شهر)
خرید و دانلود | 47,000 تومان
گزارش تخلف به پلیس سایت
محصولات مرتبط